Jak co roku w maju, z okazji imienin Zofii odbyła się impreza we wsi, której nazwa pochodzi od tego właśnie imienia – Święto Zofiówki. Głównym organizatorem pikniku była nowo wybrana Sołtys Zofiówki, Izabela Janowska – Olasik wraz z Radą Sołecką. Stało przed nimi ryzykowne i bardzo trudne zadanie, jakim było zapewnienie atrakcji i sfinansowanie imprezy. W tym roku bowiem, Sołectwo nie posiadało możliwości skorzystania z pieniędzy pochodzących z Funduszu Sołeckiego, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Do pomocy w organizacji włączyło się Sołectwo Rydzynki oraz Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie.
Listopadowe chłody nie pierwszy już raz są oznaką zamrożenia aktywności społecznej mieszkańców wsi. Krótki dzień, opady deszczu czy śniegu i nawet lekki mróz skutecznie zniechęcają wszystkich do spotkań poza przytulnym domem. Brak ciepłej świetlicy uniemożliwia organizację imprez dla dzieci a skąpe opady śniegu nie dają szansy na kulig czy ulepienie dorodnego bałwana. W tym zimowym zastoju grupa młodzieży potrafi jednak podtrzymać tradycje kolędowania czy przebierania się na Ostatki a dorośli zorganizować karnawałowe imprezy w grupach połączonych wspólnymi zainteresowaniami. Jak zwykle pomysłowy Tomek Sobolewski z Zofiówki zachęcił blisko 40 osobową grupę mieszkańców Rydzynek i Zofiówki do wspólnego Rajdu Pieszego. Impreza sponsorowana przez MOKSiT w Tuszynie pozwoliła na zorganizowanie wolnego czasu dzieciom w okresie ferii szkolnych, poznanie uroczych zakątków okolicy i dalszą integrację między obu wsiami. Uwadze uczestników nie uszedł fakt coraz większego zaśmiecania rowów przy ul. Źródlanej. Już dziś widać, że uprzątnięcie tego terenu to pierwsze wiosenne zadanie zanim wyrastająca trawa przykryje efekty działalności miejscowych brudasów.
Z inicjatywy mieszkańców Zofiówki przy współudziale naszego Stowarzyszenia i Burmistrza Tuszyna w sobotę 25 czerwca odbył się piknik rodzinny. W imprezie przy "ławeczkach" wzięło udział prawie 200-cie osób z Zofiówki i Rydzynek. Dzięki ładnej pogodzie uczestnicy miło spędzali czas urozmaicony biegami w workach, przeciąganiem liny, rzutkami do celu, czy grą w siatkówkę.
Tegoroczna zima zaskoczyła wszystkich małymi opadami śniegu. Przyzwyczajeni do białego puchu z ulgą odstawiliśmy łopaty i odśnieżarki ciesząc się całkiem słoneczną i niemroźną pogodą. Jednak w lutym zima pokazała pazury. Brak pokrywy śnieżnej i kilkanaście dni z temperaturą minus 15-25 stopni doprowadziły do głębokiego przemarznięcia gruntu. Zaowocowało to niestety kilkudziesięcioma awariami sieci wodociągowej. Porozrywane liczniki i zamarznięte przyłącza - w niektórych przypadkach - czekały ponad tydzień na skuteczne działanie fachowców.
Może dlatego tegoroczne topienie Marzanny przyciągnęło kilkadziesiąt osób. Wypasiona kukła bogini symbolizującej zimę i śmierć wystawiona na drągu czekała do wieczora na swoją ostatnią drogę. Odprowadzona w orszaku nad rzekę została spalona i utopiona a mieszkańcy z radością zabrali się za witanie wiosny. Przy okazji dzieci i młodzież miały okazję poznać ten starosłowiański zwyczaj opisany i przygotowany pięknie przez P.Grażynę z MOKSIT-u. Warto dodać, że kukła autorstwa Kasi Nowackiej zachwyciła wszystkich.
© 2024 Dolina Dobrzynki