Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

Dla miłośników turystyki przygotowaliśmy Grę Terenową opartą na geocachingu. Pozwoli  - mamy nadzieję - na poznanie najciekawszych miejsc znanych często tylko mieszkańcom Rydzynek i Zofiówki choć pewnie tez nie wszystkim :).  Turystyka z wykorzystaniem GPS to dziś już nic nowego. Dzięki popularności licznych urządzeń obsługujących tą technologię  a w szczególności smartfonów, staje się dostępna dla coraz szerszego grona osób niezależnie od wieku.  Jak zwykle jednak bywa możliwości sprzętu  nie zawsze idą w parze z umiejętnością ich wykorzystania. Proponowana Gra ma sprowokować do zgłębienia paru funkcji nowoczesnego telefonu, które dają możliwość dobrej rozrywki oraz bezpiecznego poruszania się w nieznanym terenie.

Skrzynki ze skarbami rozmieszczone w lasach tuszyńskich i ciekawych miejscach w naszej okolicy dostępne będą  dla poszukiwaczy od  25 sierpnia. Również tego dnia  na tej stronie dostępne będą informacje o ich położeniu. Dla najlepszych keszowców przygotowaliśmy upominki o łącznej wartości 1000 zł !

Nie ważne ile skrytek znajdziesz . Wśród wszystkich uczestników podczas finału w sobotę 30 sierpnia rozlosujemy upominki w systemie uwzględniającym proporcje w ilości znalezionych keszy. Każdy więc ma szansę. 

W Grze preferujemy uczestnictwo rodziców i dzieci. Ich szanse są dużo większe bo każdemu członkowi rodziny zaliczamy znalezienie skrzynki :).  

 

 

Akcja lokalna jest realizowana w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Work - Life Balance 2014 r. 

Ogólnopolski Tydzień WLB jest wydarzeniem organizowanym w ramach innowacyjnego projektu "MAM DZIECKO-PRACUJĘ" (...) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

.Co trzeba zrobić by wziąć udział w Grze?

Odp.Posiadać urządzenie z GPS. W toku Gry będą podawane współrzędne geograficzne miejsc, które należy odwiedzić by krok po kroku zbliżyć się do najcenniejszej informacji o miejscu ukrycia "skarbu" . Mimo,  że geocaching opiera się na symbolicznych zdobyczach (najważniejsza jest sama zabawa) postanowiliśmy w ramach promocji naszej okolicy ufundować upominki o łącznej wysokości (oh, jeszcze nie wiemy - pula ciągnie rośnie - teraz jest 1000)zł .

Jak wykorzystać GPS?

Możliwości jest wiele. Doświadczeni i nowocześni turyści znają ich więcej niż my. Dla początkujących garść porad jak wykorzystać smartfona. Oczywiście prezentujemy darmowe rozwiązania, które w zupełności wystarczą do zdobycia "skarbu".

 Uznawaną za najlepszą jest aplikacja Locus.

Przygotowanie Locus'a do pracy.

1. Ściągamy i instalujemy darmową lub pełną wersję płatną aplikacji Locus.

Sposób na używanie map w trybie offline w Locus.

 

1. Wchodzimy na stronę http://download2.ump.waw.pl/mapsforge/ i ściągamy z katalogu z najnowszą datą plik .zip (64mb) z najnowszą mapą UMP-PL (cała Polska)

2. Wrzucamy po rozpakowaniu pliko (plik .map) na kartę SD  telefonu do katalogu Locus/mapsVector

3. Odpalamy Locusa, wchodzimy w wybór map (przycisk w prawym górnym rogu), zakładka 'Wektor" i tam albo od razu się pojawi ta mapa albo po kliknięciu na folder 'MAPS'

4. Klikamy  na mapę i mamy  UMP dla całej Polski

Z naszej strony pobierasz pliki w formacie gpx zawierające  informacje o istotnych punktach Gry

Znalezione skrzynki mogą zawierać zadania do wykonania bez których uzyskanie maksymalnej ilości punktów nie będzie możliwe. Jednak się nie martw. Poza pierwszymi 3 miejscami -dla najlepszych -pozostali uczestnicy wezmą udział w losowaniu nagród w systemie proporcjonalnym do ilości znalezionych skrzynek :)

 

Pobierz skrytki :                                                                             Punkt1;   Punkt2Punkt3; 

 

Punkty można wgrać do dowolnego katalogu ale sugeruję /sdcard/locus/export . Następnie z poziomu Locusa wybieramy Import danych , wskazujemy plik z katalogu export i importujemy do katalogu Moje Punkty. Po imporcie punkty pokażą się na mapie. Wybieramy punkt z dolnego menu, z opcji wyznaczaniu trasy wybieramy Przewodnik  i do dzieła :)

 

Pytania proszę kierować na skrzynkę e-mail Stowarzyszenia . 

 

Kilka przydatnych informacji o działaniu GPS (by się nie denerwować):

1.GPS w komórce występuje często w postaci  aGPS i posiada standardową dokładność. Poprawki 'asist' (aGPS ,empheries) to zestaw predefiniowanych współrzędnych satelit GPS - ich orbity są znane, stałe i wiemy gdzie (współrzędne) i kiedy (minuta/ data) się która z satelit GPS pojawi na sferze nieba. Jest to więc podręczna BAZA DANYCH. Uwalnia to procesor komórki i GPS od oczekiwania na te same dane otrzymane drogą satelitarną  raz na 15 min. Oraz od obciążającego system i procesor zbędnego przeliczania.. Z podobnego mechanizmu "prefetchowego" korzysta np. MIO z funkcją 'instant fix' i wiele innych modeli urządzeń GPS. Większość nowych smartfonów posiada normalny GPS nie wymagający korzystania z sieci komórkowej.

2.Wg. specyfikacji tzw. cold start (pierwsze uruchomienie GPS w danym programie)  to min.  20 minut w terenie otwartym, na poziomie gruntu, min. 6m od przeszkód terenowych (garaży, domów), żaden balkon, taras, samochód z ogrzewana przednia szybą, itp..

3.Korzystając z GPS-a można  zrobić np. tzw zapis śladu, czyli ścieżki którą się szło. Można także ręcznie zaznaczyć gdzie rosły prawdziwki (jako POI ). Jest także funkcja trasy przełajowej - czyli zawsze pokazuje najprostszy KIERUNEK na punkt wymarszu! Zawsze wrócisz do samochodu :)

4. Dla dociekliwych jak to działa tutaj jest więcej informacji.

5. Kompas. Nie wszystkie smartfony go mają! Przy ustawionym mocniejszym filtrze kompas reaguje wolniej (lag) ale za to nie skacze jak porąbany. Przy słabszym filtrze kompas reaguje szybciej ale jest mniej odporny chwilowe błędne dane z GPS'u. Kompas w wersji elektronicznej korzysta z czujnika magnetycznego jak i danych GPS (w celu pokazania kierunku i odległości do kesza). Kompas w wersji bez czujnika (brak w telefonie) korzysta tylko z danych GPS i żeby pokazał strony świata potrzebny jest ruch urządzenia.

6. Uwaga To jest często popełniany bląd i problem osób z małym doświadczeniem z GPS-em.
Jeśli się odpali odbiornik, czasem od razu nie ma on sygnału z wystarczającej ilości satelitów.
Często użytkownik widząc, że już mu pokazuje jakąś pozycje jest przekonany ze ma prawidłowe położenie. a wystarczy poczekać chwile dłużej , podejść kilka metrów , zmienić pozycje , żeby urządzenie złapało lepszego fixa i pokazało dokładniejsze położenie.Tak samo lepiej po przejściu małego odcinka, odpalić znowu GPS i powtórnie sprawdzić położenie – to w wypadku jeśli nie jesteśmy pewni o prawidłowym położeniu.
Dzieje się tak jak uruchamiamy odbiornik po długim czasie nieużywania ( tzw zimny start) tak samo GPS nie pokaże w którym kierunku idziemy , jeśli stoimy w miejscu i się nie poruszamy – wystarczy zrobić kilka kroków żeby Gps zareagował i wskazał kierunek w którym idziemy .

 Wiele osób szybko gubi się w terenie. Wystarczy, że zatoczą jeden krąg w poszukiwaniu grzybów i ...... jest problem.  Świetna bezstresowa zabawa by sprawdzić jak można sobie poradzić w takich chwilach. !!!

Dla wszystkich  ciekawych naszej okolicy pozostawiamy skrzynki w tym samym miejscu. Będą pojawiać się następne a ich współrzędne będziemy dodawać poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech