Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

        

Słoneczna pogoda, uśmiechnięci ludzie, przyjazna atmosfera. Tego w Rydzynkach jeszcze nie było. Ponad 70 osób o godz.11.00 ruszyło z workami do lasu. To nie był spacerek.

Szybko na ścieżkach leśnych zaczęły się pojawiać worki pełne różnego rodzaju śmieci. Butelki plastikowe i szklane, puszki i kartony po napojach, papier i folia to najlżejszy zestaw który lądował w tych workach. Trudniej było z cegłami, płytami onduline, terakotą. Wśród znalezisk znalazł się nawet dywan. W czasie 2 godzin zebrano ponad 70 worków, którymi zajął się leśniczy.

        Wstępna penetracja przylegającego do działek terenu pokazuje jak zbawienne dla czystości lasu stało się zamknięcie możliwości wjazdu samochodów. Obszary za szlabanami są prawie czyste. Niestety obrzeża to miejsce składowania nie tylko wszelkiego rodzaju śmieci ale również popiołów, liści i ściętej trawy. Widać, że dla wielu osób dbałość o własny ogród oznacza utrzymanie czystości  kosztem innych. Trudno to komentować podobnie jak niechęć niektórych mieszkańców do wspólnego sprzątania.

        Akcja sprzątania lasu to nie tylko brudna robota ale również okazja do wzajemnego poznania się. Wspólne ognisko z kiełbaskami stało się okazją do spotkania mieszkańców z różnych rejonów naszej rozległej wsi. Była okazja na porozmawianie o tym co zamierzamy i co warto jeszcze zrobić by żyło nam się tu lepiej. W zorganizowaniu ogniska wziął udział Leśniczy - P.Marek Pawlak. Wysoko ocenił skuteczność akcji i pomoże nam w pozyskaniu drewna na tablice informacyjno-ogłoszeniowe które staną przy drogach wjazdach do wsi.

 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech