Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Czerwcowa impreza dla dzieci ma swoje źródło w organizowanych przez  Sołectwo w Rydzynkach spotkaniach takich jak Sobótka 2013 czy  Sobótka 2012.  Organizowane wówczas w namiocie sołeckim spotkania dla najmłodszych dzieci cieszyły się dużą frekwencją i wspaniałą atmosferą. Decyzją Wiejskiego Zebrania cały Fundusz Sołecki przeznaczony został na sfinansowanie projektów oświetleniowych. Oczywistym skutkiem takich działań było pozbawienie organizatorów  pieniędzy na realizację podobnej imprezy w 2015r. Uznaliśmy za konieczne podjęcie kroków by dzieci z naszych wsi nie były rozczarowane decyzjami dorosłych. Znaleźliśmy skromne środki dzięki  którym Aneta Włodarczyk postanowiła podjąć się przygotowania oczekiwanego przez dzieci i rodziców wydarzenia. Zorganizowana przez nią grupa z powodzeniem pozyskała sponsorów a przygotowane na boisku wiejskim atrakcje przerosły najśmielsze oczekiwania uczestników. Ponad setka dzieci, prawie dwieście osób opiekujących się i organizujących maluchom zabawy i konkursy to bilans tegorocznej imprezy. Była nadmuchiwana zjeżdżalnia i mini figloraj. Były przejażdżki bryczką i pokaz umiejętności strażackich. Były lody i prysznic dla ochłody w tym upalnym i słonecznym dniu. Dla dzieciaków kiełbaski, chipsy, napoje, pączki, ciastka i mnóstwo innych przysmaków - wszystko za darmo. Był występ Chóru "Wniebogłosy" i wspólne śpiewanie piosenek z maluchami. Po czterech godzinach harców najważniejsze dla organizatorów były roześmiane twarze szczęśliwych dzieci. W tym czasie Funkcjonariusze Straży Miejskiej z Łodzi oznakowali 27 rowerów. Ciągle mamy nadzieję, że młodzi rodzice będą brali aktywniejszy udział w Zebraniach Wiejskich. To od nich również zależy jak zostanie wykorzystany Fundusz Sołecki. Komfort życia na wsi nie zależy tylko od infrastruktury. Możliwość spędzenia w atrakcyjny sposób czasu  w miejscu gdzie się mieszka jest dla wielu (jak widać po ilości uczestników) równie istotna.  Niska frekwencja na zebraniach i brak ich wcześniejszego solidnego przygotowania skutkują niestety chaotycznymi, pozbawionymi dłuższej perspektywy uchwałami. Demokracja (rządy ludu) to zdolność jednostki do pełnego i nieskrępowanego uczestnictwa w życiu swojej społeczności.To system,  w którym wszyscy mamy równy głos w podejmowaniu decyzji które wpływają na nasze życie. Od ponad 25 lat żyjemy w wolnym kraju. Czy już nauczyliśmy się z tej wolności korzystać?. Zobaczymy na najbliższym Zebraniu Wiejskim.

Lider : Aneta Włodarczyk

Aneta pragnie serdecznie podziękować wszystkim współpracującym osobom, a w szczególności: Agnieszce i Michałowi Stępnikom, Izie Janowskiej, Łukaszowi Karpińskiemu, Małgorzacie Sękowskiej, Annie i Andrzejowi  Delongom, Annie Klimkiewicz, Włodkowi Jabłońskiemu i Włodkowi Podgórskiemu

sponsorom:

Stowarzyszeniu Dolina Dobrzynki,

Gminie Tuszyn,

Prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej,

oraz firmom:

Karczma we  Młynie z Tuszyna,

Pizzeria GINO w Tuszynie,

Sklep Marzena Popa z Prawdy

MPO z Łodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Blisko 40-stka dzieci i tyleż dorosłych miało okazję spotkać się w sobotnie popołudnie w naszej świetlicy. Każda okazja jest dobra by dzieci mogły w większym gronie przeżyć jakieś atrakcyjne wydarzenie w naszej wsi. Tym razem dorośli wykorzystali stary zwyczaj palenia sobótek (ognisk). Co prawda dawniej palono je w Noc Kupały lub Noc Świętojańską ale sobótka w sobotę też dobrze brzmi i świadczy o nieprzesadnym przywiązaniu do tradycji. Występ Teatru Muza przedstawieniem "Czarnoksiężnik z krainy Oz", konkursy wianków, fryzur,  warsztaty plastyczne i wystawa starych rzeczy i narzędzi były preludium do wieczornej zabawy dorosłych pełnej pląsów w rytm jednak współczesnej muzyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Tegoroczna Sobótka w Rydzynkach to zapowiedź nowego cyklu spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych wykorzystujących staropolskie tradycje do zwiększenia więzi międzypokoleniowej mieszkańców naszej wsi. Pod wodzą Kasi Nowackiej Mamy przygotowały wspaniałą imprezę z licznymi konkursami dla dzieci. Po raz pierwszy mieliśmy okazję przekonać się jak liczne jest młode pokolenie Rydzynek i Zofiówki. Ponad 40 uczestników zawzięcie rywalizowało o nagrody, które udało się  pozyskać dzięki Funduszowi Sołeckiemu. Obecne na imprezie babcie nie pamiętały aby kiedykolwiek w Rydzynkach odbywały się takie spotkania. Część młodzieżowa Sobótki trwająca od godz.16 do 20 zakończyła się śpiewaniem karaoke. Po godz, 20 zabawę zaczęli dorośli, którzy przyniesionymi w koszyczkach specjałami suto zastawili stoły. Przy płonącym ognisku pieczono kiełbasy i mięso a pod dachem namiotu trwała szalona zabawa,  która - z przerwą  o północy na puszczanie wianków - skończyła się nad  białym ranem. Było wspólne śpiewanie, tańce i inne atrakcje związane z nocą Kupały na widok których obiektyw aparatu dyskretnie się zamknął. W imprezie wzięło udział ponad 100 osób.

 

 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech